Debata międzypokoleniowa „Oswajamy Alzheimera” po filmie „Potwór w twojej głowie”


sobota, 20 maja | 16:00 | Iluzjon

Debata po filmie: POTWÓR W TWOJEJ GŁOWIE reż. Jean Carper

Filmy po angielsku z napisami polskimi, rozmowa w języku polskim

Partnerzy debaty: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, Przystanek Alzheimer

Starzenie się społeczeństw wiąże się z wyraźnym wzrostem liczy osób zmagających się z różnymi formami demencji, w tym z chorobą Alzheimera. Czy czeka nas globalna epidemia tego schorzenia, jak straszą media i środowiska naukowe? Dotychczas zainwestowano setki miliardów dolarów w badania, które nie doprowadziły do wynalezienia skutecznego leku na tę chorobę. Nie są również znane jej przyczyny. Dlaczego tak mało badań dotyczy profilaktyki, czynników związanych ze stylem życia, środowiskiem, które zapobiegają i minimalizują zachodzące wraz z wiekiem negatywne zmiany w mózgu? Po filmie porozmawiamy o tym, czego tak naprawdę się boimy. Czy geny przesądzają o chorobach demencyjnych? Co jest w naszych rękach, a co od nas nie zależy? Co możemy zrobić, aby opóźnić proces starzenia i zmian w mózgu?

Porozmawiamy także o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą Alzheimera. Jak możemy przygotować się do wsparcia i organizacji opieki dla bliskimi nam osobami w rodzinie lub wśród przyjaciół?

W debacie udział wezmą:
Monika Redzisz – fotografka
Mirosława Wojciechowska – Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Małgorzata Musioł – Przystanek Alzheimer
Marzena Jazowska – psycholożka z Centrum Alzheimera

Debatę poprowadzi:
dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak – socjolożka, zajmuje się procesami starzenia się społeczeństwa, wykładowca w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

 

Udostępnień 0