Program

Calendar
11:00
Iluzjon, sala Stolica
Films Let the Child Be the Guide
11:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
Films Zestaw: Rozmawiam z naturą
11:00
Iluzjon
Workshops Eco workshop with an educator from WWF: Nature is me
11:45
Kinoteka, sala 7
Films Becoming Animal
12:00
Kinoteka, sala 1
Films Childhood
12:00
Kinoteka, sala 3
Films The Ancient Woods Q&A
12:00
Pałac Kultury i Nauki, Sala Gagarina
VR movies Kino VR (Virtual Reality)
12:00
Bar Studio
Workshops Marathon: writing Wikipedia articles on women human rights defenders
12:15
Kinoteka, sala 2
Films The Stranger
12:15
Luna, sala B
Films Time Trial
12:30
Luna, sala A
Films An Inconvenient Sequel: Truth to Power
12:45
Kinoteka, sala 4
Films Tarzan's Testicles
13:30
Kinoteka, sala 7
Films Grace Jones: Bloodlight and Bami Q&A
13:30
Iluzjon, sala Mała Czarna
Films The Lonely battle of Thomas Reid
14:00
Kinoteka, sala 1
Films The Long Season
14:00
Kinoteka, sala 3
Films The Russian Job Q&A
14:00
Luna, sala B
Films The Cleaners
14:00
Iluzjon, sala Stolica
Films Faces Places Q&A
14:00
Iluzjon
Debates Debate: There is no generation gap when it comes to art
14:15
Kinoteka, sala 2
Films Occupation 1968
14:30
Luna, sala A
Films Genesis 2.0
15:00
Kinoteka, sala 4
Films Gurrumul
15:15
Iluzjon, sala Mała Czarna
Films Keep Quiet
15:45
Kinoteka, sala 3
Films For Ahkeem
16:00
Luna, sala B
Films Minding the Gap Q&A
16:15
Kinoteka, sala 1
Films Looking for Jesus
16:15
Kinoteka, sala 7
Films Human Flow
16:45
Kinoteka, sala 2
Films The Hitler Chronicles. Part 3 Q&A
17:00
Kinoteka, sala 4
Films Call Me Tony
17:00
Luna, sala A
Films The Waldheim Waltz
17:00
Iluzjon, sala Stolica
Films LYUBOV – Love in Russian Q&A
17:00
Iluzjon
Debates Meeting with writers: Jacek Hugo-Bader and Paulina Wilk
17:15
Iluzjon, sala Mała Czarna
Films Deaf Child
17:45
Kinoteka, sala 3
Films Alicia
18:00
Kinoteka, sala 1
Films The Venerable W. Q&A
18:00
Kinoteka
Meetings with masters Meeting with Barbet Schroeder
18:15
Luna, sala B
Films Anote's Ark
18:45
Kinoteka, sala 4
Films The Next Guardian
18:45
Iluzjon, sala Mała Czarna
Films Dreaming Murakami
19:00
Luna, sala A
Films Generation Wealth
19:00
Kinoteka, sala 7
Films Before Summer Ends
19:30
Iluzjon, sala Stolica
Films Singled Out
19:45
Kinoteka, sala 3
Films Silas Q&A
20:00
Luna, sala B
Films Eating Animals
20:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
Films Tourists
20:30
Kinoteka, sala 4
Films Eldorado
20:45
Kinoteka, sala 2
Films The Congo Tribunal
21:00
Kinoteka, sala 1
Films Golden Dawn Girls
21:15
Luna, sala A
Films MATANGI / MAYA / M.I.A
21:15
Iluzjon, sala Stolica
Films 78/52
21:15
Kinoteka, sala 7
Films Love means zero
21:30
Iluzjon, sala Mała Czarna
Films Playing Men
21:45
Kinoteka, sala 3
Films Kolyma - Roads of Bones

Events
 
Doc shop
Buy our films on DVD
NEWSLETTER
Sign up and stay up to date